3485 تعداد ارزهای دیجیتال
ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال $2,703.26میلیارد
حجم معاملات24ساعت $12.73میلیارد

اتریوم اتریوم star

$1,248.98
-0.26 (-0.02%)

اِتِریوم (Ethereum) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را اجرا می کند: نرم افزارهایی که بدون احتمال هرگونه خرابی، سانسور، تقلب یا دخالت شخص ثالث اجرا می شوند. در پروتکل اِتِریوم  و بلاکچین برای هر عملیات قیمت وجود دارد. ایده کلی این است که، برای انتقال یا اجرای موارد توسط شبکه، باید گاز را مصرف یا بسوزانید. ارز رمزنگاری شده اِتِر (Ether) نام دارد و برای پرداخت زمان محاسبه و هزینه های معامله استفاده می شود.

اگر می خواهید از شبکه جوایز بلوکی کسب کنید، می توانید به عنوان یک استخراج کننده به شبکه بپیوندید. روش بسیار آسان تر اما کمی گران تر، خرید قرارداد استخراج اِتِریوم است.

تا زمانی که شما بودجه کافی برای پرداخت کد توسط شبکه در اختیار داشته باشید، مخاطبین شما همیشه فعال هستند.

در طی آگوست 2014 سرمایه گذاری مالی توسط طرفداران سراسر جهان انجام شد. توسط ETHDEV با مشارکت بسیاری از مغزهای متفکر در سراسر جهان توسعه و نگهداری می شود. یک بنیاد اِتِریوم نیز وجود دارد و چندین استارت آپ با بلاک چین اِتِریوم کار می کنند.

اِتِریوم در حال حاضر در مرحله "خانگی (Homestead)" است و تمام نرم افزارهای مربوط به آن تا زمان انتشار مرحله بعدی "Metropolis" هنوز بتا محسوب می شوند.

اگر به دنبال یک رابط گرافیکی کاربر برای کیف پول خود هستید ، Ethereum Wallet DApp را امتحان کنید. البته هنوز در نسخه بتا است بنابراین هنگام استفاده از آن مراقب باشید.

اِتِریوم بستری است که به مردم اجازه می دهد تا با استفاده از فناوری بلاکچین به راحتی برنامه های غیرمتمرکز (Đapps) را بنویسند. یک برنامه غیرمتمرکز، برنامه ای است که هدف خاصی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد، اما دارای ویژگی مهمی است که این برنامه به شخص خاصی وابسته نیست. Đapp به جای اینکه به عنوان یک پیش فروش برای فروش یا ارائه خدمات یک گروه خاص باشد، ابزاری برای افراد و سازمان ها در طرفهای مختلف یک تعامل است که بدون هیچ واسطه متمرکز در کنار هم قرار می گیرند.

قراردادها به طور کلی چهار هدف دارند:

  1. یک فروشگاه داده (Data Store) را به نمایندگی از آنچه برای قراردادهای دیگر یا برای دنیای خارج مفید است نگهداری کنند. یک نمونه از این قرارداد، قراردادی است که ارز را شبیه سازی می کند و دیگری قراردادی است که عضویت در یک سازمان خاص را ثبت می کند.
  2. به عنوان نوعی حساب متعلق به خارج از کشور با خط مشی دسترسی پیچیده تری خدمت می کند. این "قرارداد حمل و نقل (Forwarding contract)" نامیده می شود و معمولاً فقط در صورت تحقق شرایط خاص، ارسال مجدد پیام های دریافتی به مقصد مورد نظر صورت میگیرد. به عنوان مثال، می توان یک قرارداد حمل و نقل داشت که منتظر می ماند تا دو از سه کلید خصوصی داده شده پیام خاصی را قبل از ارسال مجدد آن تأیید کنند (به عنوان مثال multisig). قراردادهای پیچیده تر حمل و نقل بر اساس ماهیت پیام ارسال شده دارای شرایط مختلفی هستند. ساده ترین مورد استفاده برای این قابلیت، محدودیت برداشت است که از طریق برخی از روشهای دسترسی پیچیده، قابل لغو است.
  3. یک قرارداد یا رابطه بین چندین کاربر را مدیریت می کند. از جمله این موارد می توان به قرارداد مالی، سپرده گذاری با مجموعه خاصی از واسطه ها یا نوعی بیمه اشاره کرد. همچنین می توان یک قرارداد باز داشت که یک طرف آن را برای هر طرف دیگر باز می گذارد تا در هر زمان با آن درگیر شود. یک نمونه از این قرارداد، قراردادی است که به طور خودکار به هرکسی که راه حل معتبری برای برخی از مسائل ریاضی ارائه دهد، پاداش پرداخت می کند یا اثبات می کند که برخی منابع محاسباتی را تأمین می کند.
  4. ارائه توابع به سایر قراردادها؛ در اصل به عنوان یک کتابخانه نرم افزار خدمت می کند.

قراردادها از طریق فعالیتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که متناوباً "تماس" یا "ارسال پیام" نامیده می شود. یک "پیام (Message)" شیئی است که حاوی مقداری اِتر (ارز داخلی ویژه ای است که در اِتِریوم با هدف پرداخت هزینه های معامله استفاده می شود)، آرایه ای بایت از داده ها با هر اندازه، آدرس های فرستنده و گیرنده می باشد. وقتی قراردادی پیامی را دریافت می کند، امکان بازگشت برخی داده ها را دارد که فرستنده اصلی پیام می تواند بلافاصله از آنها استفاده کند. از این طریق ارسال پیام دقیقاً مانند فراخوانی یک تابع است.

پیچیدگی ساندویچی مدل: معماری سطح پایین اِتِریوم باید به ساده ترین شکل ممکن باشد، و درک رابط ها برای اِتِریوم (از جمله زبان های برنامه نویسی سطح بالا برای توسعه دهندگان و رابط کاربری برای کاربران) باید تا حد ممکن آسان باشد. درصورتی که پیچیدگی اجتناب ناپذیر باشد، باید آن را به "لایه های میانی" پروتکل هدایت کرد، که بخشی از اجماع اصلی نیستند، اما توسط کاربران نهایی، کامپایلرهای سطح بالا، اسکریپت های سریال سازی آرگومان ها و غیرفعال سازی، ساختار داده های ذخیره سازی مدل ها، رابط ذخیره سازی leveldb و پروتکل سیم و غیره نیز دیده نمی شوند. با این حال مساله، ترجیح مطلق نیست.

آزادی: کاربران نباید در مواردی که از پروتکل اِتِریوم استفاده می کنند محدود شوند و ما نباید سعی کنیم انواع خاصی از قراردادها یا معاملات اِتِریوم را بر اساس ماهیت هدف خود ترجیحاً مورد پسند قرار دهیم. این همانند اصل راهنمای مفهوم "بی طرفی شبکه" است. یک مثال از عدم رعایت این اصل وضعیت موجود در پروتکل معامله بیت کوین است که در آن استفاده از بلاکچین برای اهداف "خارج از برچسب" (به عنوان مثال ذخیره سازی داده ها ، متا پروتکل ها) دلسرد نمی شود، و در برخی موارد صریحاً تغییرات شبه پروتکل را نشان می دهد (به عنوان مثال محدودیت OP_RETURN به 40 بایت) برای حمله به برنامه ها با استفاده از بلاکچین به روش های "غیر مجاز" ساخته شده است. در اِتِریوم ، ما به شدت از راه اندازی هزینه های معامله به گونه ای که تقریباً با انگیزه سازگار باشد، طرفداری می کنیم، به طوری که کاربرانی که از بلاکچین به روش های تولید نفخ استفاده می کنند، هزینه فعالیت های خود را داخلی می کنند (به عنوان مثال مالیات پیگوویان).

تعمیم: ویژگی های پروتکل و آپ کدها (OpCode) در اِتِریوم باید حداکثر مفاهیم سطح پایین را در خود داشته باشند، به طوری که بتوان آن ها را به روش های دلخواه از جمله روش هایی که شاید امروزه مفید به نظر نمی رسند اما بعداً مفید شوند، ترکیب کرد، و بدین ترتیب یک دسته از مفاهیم سطح پایین می تواند با حذف برخی از عملکردهای آن در صورت لزوم، کارآمدتر شود. نمونه ای از این اصل که دنبال می شود، انتخاب ما برای کدگذاری LOG به عنوان راهی برای تغذیه اطلاعات (به ویژه مشتری سبک) dapps است، مشابه ثبت ساده معاملات و "پیام ها" همانطور که قبلاً پیشنهاد شده بود - مفهوم "پیام" - مفهوم "پیام" این است که جمع شدن چندین مفهوم، از جمله "فراخوانی عملکرد" و "رویداد جالب برای ناظران خارج" ، ارزش تفکیک کردن را دارد.

بدون مشخصه بودن: به عنوان نتیجه ای از مورد قبل یعنی تعمیم، تیم توسعه دهنده اغلب حتی از موارد استفاده بسیار سطح بالا به عنوان قسمتهای اصلی پروتکل خودداری می کند، بدین معنی که اگر افراد واقعاً بخواهند این کار را انجام دهند، همیشه می توانند یک پروتکل فرعی در داخل یک قرارداد ایجاد کنند (مثلا  ارز فرعی اِتر، بیت کوین، دوج کوین و غیره). به عنوان مثال می توان به عدم وجود ویژگی "Locktime"  موجود در بیت کوین، که در اِتِریوم وجود ندارد اشاره کرد، زیرا چنین ویژگی می تواند از طریق پروتکلی شبیه سازی شود که در آن کاربران "بسته های داده امضا شده (signed data packets )" را ارسال می کنند و اگر بسته داده قرارداد معتبر باشد، بسته های داده می توانند تحت یک قرارداد خاص که پردازش انجام می دهد برخی از عملگرهای مربوطه را انجام دهند.

عدم خطر پذیری: اگر تغییر در افزایش خطر منافع قابل توجهی ایجاد کند، تیم توسعه دهنده با درجات بالاتری از خطر مشکلی ندارد (به عنوان مثال انتقال حالت کلی، 50 برابر سریعتر شدن زمان بلوک ، کارایی اجماع، و غیره).

 

مشاهده سایت open_in_new
سهم بازار 5.65%
نوع ساختار کوین PoW
بازار24ساعته $1,249.24
کمترین24ساعت $1,243.83
بالاترین24ساعته $1,270.64
قیمت به بیت کوین 0.07433272072827 BTC
تأمین جریان 122,373,864 ETH
حجم بازار $152,842,518,528
حجم24ساعت کوین 511,022 ETH
حجم24ساعته $640,886,336
حجم معاملات24ساعته کوین 2,113,396 ETH
حجم معاملات24ساعت $2.64میلیارد
اخرین به روز رسانی 2023-01-05 09:29:27 +00:00 GMT

برای نمایش ابزارک قیمت لحظه ای اتریوم در وب سایت خود ، کد زیر را کپی کرده در سایت خود قرار دهید.